JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews

Stanowisko RDOŚ w sprawie Jaskini Niedźwiedziej Górnej

Utworzono: piątek, 04, styczeń 2013 Marek

Stanowisko Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach w sprawie nowoodkrytej jaskini na terenie rezerwatu przyrody „Parkowe”

 

Zimą ubiegłego roku dokonano odkrycia jaskini krasowej  w rezerwacie przyrody „Parkowe”. Jaskinia ta, której nadano nazwę „Niedźwiedzia Górna”, należy do najcenniejszych obiektów przyrodniczych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Przedstawia ona wybitne walory naukowe. Istotne jest zatem zachowanie jaskini w stanie nienaruszonym w celu przeprowadzenia szczegółowych badań archeologicznych, paleontologicznych, geologicznych i chiropterologicznych.

 

Ten stopniowo poznawany obiekt jaskiniowy wrażliwy jest na obecność człowieka, zatem wejście nawet doświadczonych grotołazów, może spowodować nieumyślne uszkodzenia jego cennych elementów. W związku z tym, w celu zabezpieczenia jaskini przed niekontrolowaną eksploracją zainstalowano w jej otworze wejściowym zamykany właz.

 

 

Biorąc pod uwagę, że obiekt ten jest także atrakcyjny z punktu widzenia speleologicznego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zamierza umożliwić kontrolowane zwiedzanie jaskini. Wcześniej jednak konieczne jest przeprowadzenie rozpoznania walorów przyrodniczych i naukowych jaskini, a następnie określenie zasad i warunków poruszania się po jej wnętrzu w sposób nie stanowiący zagrożenia dla wartości jakie obiekt ten sobą przedstawia.

 

W związku z tym apelujemy do całego środowiska grotołazów, zarówno zrzeszonych jak i niezrzeszonych, a także do innych osób w jakikolwiek sposób zainteresowanych obiektami jaskiniowymi o wykazanie cierpliwości i powstrzymanie się od prób wejść do  Niedźwiedziej Górnej przed zakończeniem działań zmierzających do jej rozpoznania.

Zachowanie tej tak cennej dla nauki jaskini zależy również od Państwa


Jednocześnie informujemy, że wejście do jaskini bez zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, jest zakazane. Naruszenie tego zakazu, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, podlega karze aresztu lub grzywny.

Komentarze   

0 #1 Sciencethread.com 2019-06-05 01:34
I leave a response whenever I appreciate a article
on a blog or I have something to add to the conversation. Usually it is triggered by
the passion communicated in the article I browsed.
And on this article Stanowisko RDOŚ w sprawie Jaskini Niedźwiedziej Górnej.
I was excited enough to create a thought ;) I actually do have a couple
of questions for you if it's allright. Could it be just me or
do some of these remarks come across like coming from brain dead
visitors? :-P And, if you are posting at additional online social sites, I'd like to follow
you. Would you make a list the complete urls of your public pages like your Facebook page,
twitter feed, or linkedin profile?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież