Wypadek w jaskini Wszystkich Świętych - 17.11.2019 r.

Utworzono: niedziela, 17, listopad 2019 Marek

W niedzielę o godzinie 11:43 dyspozytor przyjął zgłoszenie o wypadku, który miał miejsce w jaskini Wszystkich Świętych w Sokolich Górach. Ze wstępnych wiadomości wynikało ze poszkodowany spadł z wysokości około 7 metrów, oraz doznał obrażeń kończyn górnych. Na miejsce w pierwszej kolejności zadysponowany został zespół dyżurujący na stacji SSR Olsztyn oraz tzw. szpica medyczna z CSR Podlesice. Ewakuacja ratowanego z jaskini wymagała poszerzenia ciasnych korytarzy, ponieważ poszkodowany musiał być transportowany w specjalistycznych noszach jaskiniowych. O godzinie 18:05 rozpoczęto ewakuacje ratowanego na powierzchnię, do tego czasu ratowany był zabezpieczany przez ratowników medycznych naszej Grupy, następnie o godzinie 18:35 przekazany został Zespołowi Ratownictwa Medycznego.

Po raz kolejny dzięki doskonałej współpracy służb udało się uratować człowieka. W wyprawie trwającej 16 godzin brało udział 22 ratowników górskich Grupy Jurajskiej.
Służby biorące udział:
KW PSP Katowice
PSP Częstochowa
JRG 4 Koniecpol
OSP Olsztyn
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego JRG Radzionków
Komenda Policji Olsztyn
Komenda Policji Rybnik
Zespół Ratownictwa Medycznego
dr Jolanta Majer konsultant województwa śląskiego w dziedzinie medycyny ratunkowej
dr Paweł Nawrocki
dr Tomasz Darocha

Dziękujemy za gotowość do działań Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, oraz Stajnia Biały Borek, Restauracja za ciepłe posiłki dla ratowników pracujących na miejscu zdarzenia.

Więcej informacji wkrótce na naszej stronie internetowej www.goprjura.pl

Źródło informacji i zdjęcia: Grupa Jurajska GOPR