Tenczynek - piwnica wykuta w skale

Utworzono: sobota, 06, kwiecień 2013 Marek

Piwnica znajduje się po północnej stronie wzgórza Buczyna w miejscowości Tenczynek. Do środka prowadzi otwór między murem a skałą, powstały w wyniku zawalenia ściany wejściowej. Murek łatwo pokonać. W murze jest widoczny ceglany portal wejściowy.

Całość podziemi w Tenczynku to dwa poziome, obszerne tunele wykute w skale wapiennej o wysokości ok 5-6 metrów, połączone ze sobą w połowie głównego korytarza i na jego końcu. Długość całości wynosi około 100 metrów.  Na ścianach widać ślady po wierceniu, zawieszone stalowe wieszaki na instalacje pod stropem, w jednym miejscu na spągu widać prawdopodobnie ceglaną posadzkę. Na końcu głównego korytarza znajduje się szyb.

Obiekt ma ustabilizowany mikroklimat, w środku znaleźliśmy cztery hibernujące nietoperze. Tworzą się niewielkie nacieki (pola ryżowe, makarony, zasłony). Niestety bliskość zabudowań sprawia, że piwnica jest zaśmiecona a w szczególności szyb, który w całości wypełniony jest odpadkami. Mimo tego obiekt jest ciekawy i warty zobaczenia.

{jcomments on}