JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews
Józefa
plan i przekrój
Długość [m] 402
Deniwelacja [m] 43 (-41,7; +1,3)
Lokalizacja Rodaki (Gmina Klucze), wzniesienie Góra
Stopień trudności Jaskinia trudna technicznie (liczne studnie, progi) a także niebezpieczna (wantowiska, luźne kamienie). Zalecana doświadczonym grotołazom. Potrzebna lina o długości 50 metrów.

 

 

Opis dojścia

Do jaskini Józefa najprościej dotrzeć od miejscowości Rodaki. Od drewnianego kościółka udajemy się w kierunku zachodnim, idąc/jadąc ulicą Grabowską. Nawierzchnia drogi przechodzi w szutrową i prowadzi przez pola. Mijając ogrodzony staw po prawej stronie, dochodzimy do skrzyżowania dróg (w tym miejscu znajduje się kapliczka). Stąd możemy wybrać dwa sposoby dojścia:

1) Idziemy dalej przedłużeniem ulicy Grabowskiej przez las. Następnie po lewej stronie mijamy łąkę. Dalej znów wchodząc w las dochodzimy do rozwidlenia dróg w kształcie litery "Y". Idziemy lewą drogą leśną wzdłuż Góry. 200 metrów od rozwidlenia znajduje się niewielka polanka z dużą sosną pośrodku (w tym miejscu możemy zostawić samochód). Dalej skręcamy prostopadłą drogą w kierunku południowym. Podchodzimy pod skałki szczytowe. Droga ponownie zmienia kierunek na wschodni. Idąc wzdłuż skałek, po ok 200 metrach od skrętu, po prawej stronie drogi, w niewielkim leju znajduje się otwór jaskini Józefa.

2) Na skrzyżowaniu dróg wybieramy kierunek południowy. Idziemy ok 400 metrów polną drogą pod górę. Na szczytowej przełęczy pomiędzy dwiema zalesionymi górami, skręcamy w kierunku zachodnim niewyraźną drogą. Po ok 200 metrach droga wchodzi w las. Mijając pierwsze rozpadliny w lesie bukowym, skręcamy na północny zachód. Droga ta prowadzi poniżej niedużych skałek. U ich podnóża znajduje się niewielkie zapadlisko z otworem jaskini Józefa.

Otwór Jaskini Józefa przykryty jest deskami i kamieniami w celu zabezpieczenia przed wpadnięciem osób postronnych. Otwór widoczny jest z około 50 metrów, wokół otworu teren jest wydeptany, rzucają się w oczy kamienie na wejściu.

 

Opis jaskini

Jaskinia Józefa jest obiektem o rozwinięciu pionowym. Do pokonania Studni Asa (główna studnia zejściowa na dno szczeliny) konieczna jest lina o długości 50 metrów. Studnia wyposażona jest w stałe punkty do przepinek. Do jej pokonania wymagane są umiejętności w pokonywaniu odcinków pionowych i przepinek oraz sprzęt speleologiczny.

Wejście do jaskini to studzienka o głębokości 2 metrów. Na południe od dna studzienki znajduje się głęboka na 35 metrów Studnia ASa, z przewężeniem o szerokości 0,5 metra na wysokości 16 m poniżej otworu jaskini. Jest to jedna z najgłębszych tego typu formacji na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Od studni odchodzi wiele korytarzy, z których jeden dociera do najwyższego punktu jaskini - 0,9 m powyżej głównego otworu. Kierując się na zachód możemy dostać się do Studni Kolumnowej, głębokiej na 27 metrów.

Kierując się na północny zachód od dna Studni ASa, osiągamy dolną część Salki Daniela. Salka Daniela jest największą z salek w Jaskini Józefa, jej maksymalna szerokość to 3,5 metra, a wysokość około 10-15 metrów. Dno pokryte jest głazami i gruzem. W sali występują całkiem ładne nacieki: stalaktyty, stalagmity i polewy naciekowe. Południowa część Salki Daniela tworzy Galerię Rekina, z charakterystycznym naciekiem w kształcie płetwy rekina

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Jaskini Józefa jest Biały Korytarzyk, długości 4 m. Jego ściany pokryte są mlekiem wapiennym. Kierując się na północny zachód od dna Studni Kolumnowej docieramy do skrajnego miejsca po tej stronie jaskini – zawaliska Dylematy Zachodnie.

Na wschód od dna Studni ASa rozciąga się Ciąg Tatrzański, który jest najobszerniejszym korytarzem w jaskini. Dno studzienki przy południowej ścianie korytarza jest zarazem najniższym punktem jaskini - 40,9 metra poniżej otworu wejściowego. Ciąg Tatrzański kończy się rozwidleniem, z czego wąska szczelina prowadzi do Ukrytego Komina. Jest to najwyższa tego typu formacja w Jaskini Józefa. Aktualnie, jego górna część leży 12 metrów powyżej jego podstawy w Ciągu Tatrzańskim, przy czym istnieje możliwość dalszej eksploracji w górę. Najbardziej wysuniętym na północny wschód punktem jaskini są Zaburzenia Wschodnie.

 

Historia eksploracji

Jaskinia Józefa została odkryta i wyeksplorowana przez Adama Sanaka. Na wytop sugerujący istnienie jaskini natrafił 26 lutego 2005 roku. 23 września 2008 roku, podczas eksploracji Adam Sanak odsłonił otwór jaskini. W kolejnych dwunastu solowych akcjach jaskinia została wyeksplorowana i udokumentowana przez odkrywcę. Odkrywca prowadził opis eksploracji na bieżąco w temacie "Czy Jaskinia Józefa będzie jedną z najdłuższych na Jurze" na forum speleologicznym. Lokalizacja otworu została podana do wiadomości publicznej 1 kwietnia 2011 roku. Wcześniej jej lokalizacja znana była osobom prowadzącym eksplorację Jaskini Rysiej i Jaskini Spełnionych Marzeń.

 

 

Bibliografia

Forum Speleologiczne

prepedia.wikian.de


Zdjęcia

Ernest Bielak, Marek Pawełczyk