JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews

Jaskinia Mamutowa - PDF

Lokalizacja: Wierzchowie, Dolina Kluczwody, Skała Mamutowa Turnia

Współrzędne GPS: N 50°10'13.7" E 19°48'20.3"

Długość: 105 metrów

 

Opis dojścia

Jaskinia znajduje się w górnej części Doliny Kluczwody. Najłatwiej dojść/dojechać od drogi krajowej nr 94 Olkusz-Kraków (zjazd w Białym Kościele). Kierujemy się tablicami prowadzącymi do Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Samochód można zostawić w centrum Wierzchowia ("rynek"), skąd kierujemy się wąskim asfaltem w kierunku północnym. Po przejściu ok. 100 metrów po prawej (wschodniej) stronie znajduje się Mamutowa Turnia z widocznym, dużym otworem jaskini.

 

Opis jaskini

Jaskinia zaczyna się obszernym otworem. Za nim znajduje się rozległa komora. Jej strop uległ częściowemu zawaleniu, w wyniku czego powstał efektowny łuk skalny. Ściany i strop tej komory są popularnym miejscem wspinaczek polskiej wspinaczkowej czołówki. Wszystkie poprowdzone drogi kontynuują sie w silnym przewieszeniu i należą do najtrudniejszych w Polsce. (trudności od VI.6 do VI.7)
Z komory prowadzi w głąb masywu kilka odgałęzień. Na końcu jednego z nich znajduje się niskie przejście do niedawno odkrytej salki z naciekami. Dno jaskini nosi ślady prac wykopaliskowych. W salce na końcu jaskini występują nacieki.

 

Historia eksploracji

Badania namuliska rozpoczął J. Zawisza - autor pierwszej wzmianki o jaskini z roku 1873. W latach 1874-1882 przekopał on komorę główną. Grubość namuliska wynosiła 2,5 m. W roku 1913 badania prowadził L. Kozłowski. W latach 1957, 1960 i 1962 w jaskini prowadził badania  B. Ginter, S. Kowalski, L.K. Kozłowski, a później, od 1963 r. samotnie S. Kowalski. Namulisko dostarczyło bogatego materiału archeologicznego, a także wielkiej ilości kości zwierząt. Znaleziony został m.in. cios mamuta, od którego pochodzi nazwa jaskini.
Niewielką salkę na końcu jaskini odkryli 29 lutego 1992 roku grotołazi z Krakowa: S. Herod, T. Maślanka, B. Słobodzian i A. Wito. Zinwentaryzowana przez K. Kowalskiego w roku 1948.

 

Bibliografia

 Szelerewicz M, Górny A., 1986, "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa

 Oficjalna Polska Strona Taternictwa Jaskiniowego przy KTJ PZA - Epimenides

 

Zdjęcia

Anna Pawełczyk