JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews

Jaskinia Dzika - PDF

Lokalizacja: Wierzchowie, Dolina Kluczwody, Skała Dzika Turnia

Współrzędne GPS: N 50°10'23.7" E 19°48'22.4"

Długość: 61 metrów

 

Opis dojścia

Jaskinia znajduje się w górnej części Doliny Kluczwody. Najłatwiej dojść/dojechać od drogi krajowej nr 94 Olkusz-Kraków (zjazd w Białym Kościele). Kierujemy się tablicami prowadzącymi do Jaskini Wierzchowskiej Górnej. Samochód można zostawić w centrum Wierzchowia ("rynek"), skąd kierujemy się wąskim asfaltem w kierunku północnym. Po przejściu ok. 300 metrów po prawej (wschodniej) stronie znajduje się Dzika Turnia z widocznym, dużym otworem Jaskini Dzikiej.

 

Opis jaskini

Próżnię tę tworzy długi, myty korytarz o przebiegu NE - SW. Do wewnątrz prowadzi bardzo wysoki otwór - rodzaj wnęki skalnej osłoniętej od góry. We wnęce tej znajduje się po prawej stronie drugi otwór, wyprowadzający na zbocze nieco wyżej. Na dnie wstępnej części jaskini leżą wielkie bloki skalne. W głąb masywu biegnie korytarz z niewielkimi rozszerzeniami, posiadający krótkie odgałęzienia.
W jaskini wystepują polewy i bardzo zniszczone stalaktyty. Namulisko jest gliniaste. W głębi bardzo wilgotna. W jaskini bardzo licznie wystepują pajaki Meta Menardi.


Historia eksploracji

Pierwsza wzmianka o jaskini znajduje się w pracy Z. Ciętaka z roku 1935. G. Ossowski oznacza tę jaskinię na mapie Doliny Kluczwody. Zinwentaryzowana przez K. Kowalskiego w roku 1950.

 

Bibliografia

 Szelerewicz M, Górny A., 1986, "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa

 Oficjalna Polska Strona Taternictwa Jaskiniowego przy KTJ PZA - Epimenides

 

Zdjęcia

Anna Pawełczyk