JoomlaTemplates.me by HostMonster Reviews

Schronisko Przy Stacji Kolejowej Rabsztyn - PDF

Schronisko Przy Stacji Kolejowej Rabsztyn - plan i przekrój w pełnym formacie

Lokalizacja: Gmina Olkusz, Zubowe Skały (Rezerwat "Pazurek)

Długość: 49 metrów

Deniwelacja: 9 metrów (Przewyższenie: +9 metrów)

Stopień trudności: Główny korytarz osiągalny dolnym otworem poziomy, zwiedzanie bez trudności. Wyższe piętra możliwe do zwiedzenia po przejściu zapieraczką. Zagrożenie stanowią zaklinowane bloki skalne.

 

Opis dojścia

Do jaskini można dojść zarówno od przystanku PKP Jaroszowiec Olkuski, jak i od parkingu leśnego "Pazurek" przy drodze 783 Olkusz-Wolbrom. Z obu miejsc należy kierować się w stronę Zubowych Skał. Wejście do schroniska znajduje się nie w wybitnym cyrku skalnym, lecz w pojedynczych skałkach na północ od cyrku.

 

Opis jaskini

Schronisko powstało na wąskiej (0,4-0,8 m.) pionowej szczelinie, w której zwężenia ścian i gruz wapienny utworzyły kolejne piętra. Z najniższego - poziomego korytarza (w jego środkowej części) łatwą zapieraczką można wejść na  kolejne piętra z otworami wychodzącymi ku powierzchni ponad dolnym otworem. Światło dzienne oświetla części przyotworowe, w głębi schronisko ciemne.

 

Historia eksploracji

Schronisko zwiedzane od dawna. Opisane przez K. Kowalskiego w 1948 roku, który odnotował tu licznie występujące nietoperze.

 

Bibliografia

Jurajski Klub Jaskiniowy - Inwentarz jaskiń i schronisk rejonu Zubowej Góry i okolic, Kraków 1990

 

Zdjęcia

Andrzej Górny, Marek Pawełczyk