Jaskinia Ostra (Beskidy), Święto Kopaczki

Utworzono: niedziela, 23, wrzesień 2012 Marek

Święto Kopaczki to coroczna impreza na zakończenie lata. Odbywa się w Beskidach, pod Jaskinią Ostrą, najgłębszą obecnie jaskinią tych gór. Przyjechaliśmy na zaproszenie Jezia i Rafała w składzie Jurajska Grupa Eksploracyjna + Speleo Myszków. Spod kościoła w Twardorzeczce udaliśmy się ostrym podejściem pod górę. Dojście ułatwiały nam punkty orientacyjne ustawione przez Rafała. Na miejscu zastaliśmy organizujący się biwak. Część osób została przy ognisku, natomiast my poszliśmy zwiedzać Ostrą.

Ostra to w zasadzie system dwóch jaskiń Ostra-Rolling Stones. Długość jaskini wynosi 850 metrów, natomiast jej głębokość to 60 metrów. Już na wejściu przywitały nas znane z jury pajączki ;) Poza tym podobieństw z Jurą nie ma żadnych – jedno wielkie zawalisko, szczeliny miedzy blokami… po prostu typowa jaskinia beskidzka. Mimo wszystko warto ją zobaczyć, jest w miarę przestronna. Z ciekawostek: możemy podejść pod poprzedni otwór zamknięty klapą, który nie jest dostępny od góry ;)

Na stronie w Galerii zamieściłem kilka moich zdjęć oraz udostępnione przez Kacpra. Szerszy opis jaskini i zdjęcia znajdują się na stronie Speleoklubu Bielsko Biała. Pełny plan i opis jaskini został zamieszczony w kwartalniku "Jaskinie" numer 68.

{jcomments on}